1 2 3

A Pannon Filharmonikusok Ezüstcsillanás évadnyitó koncertje a Müpában

2020. október 2-án A harmónia különbözősége című hangversenyen Balog József Lajtha- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész lép színpadra, vezényel Gilbert Varga, a zenekar vezető karmestere

A Pannon Filharmonikusok október 2-án Balog József zongoraművész fellépésével nyitja meg Ezüstcsillanás évadát a Müpában . Kivételes évadot indított a zenekar ebben a különleges, különösen nehéz évben: vállaltan az elmélyülés és az öröm évadát, amikor a zene erejével dacol a járvánnyal. A zene igenis alapszükséglet – hirdeti az együttes, Gilbert Varga zenei utazásra hív, Bogányi Tibor pedig  a zene lélekemelő hatására hívja fel a figyelmet. Az együttes Ezüstcsillanás címmel meghirdetett évada nem a csillogásról szól, hanem a mélyben rejlő tiszta zenei minőség örömteli ünnepe.

 

Több esemény is hangsúlyosabbá teszi a Pannon Filharmonikusok első, októberi találkozását a budapesti közönséggel az évadnyitó hangverseny ünnepélyességén túl. Balog József egy hónapon belül két különböző stílusú zongoraversennyel, a Pannon Filharmonikusok két eltérő karakterű vezető karmesterével lép színpadra, dolgozik együtt a zenekarral. A Müpa közönsége számára a zongoraművész most sokszínű tehetségéből Maestro Varga vezényletével, Ludwig van Beethoven c-moll zongoraversenyével mutat fel egy árnyalatot.

A Pannon Filharmonikusok az első és egyetlen magyarországi zenekar, amelynél Varga pozíciót vállalt 2019-ben.  A külföldre emigrált nemzetközi hírű hegedűművész, Varga Tibor fia, Gilbert Varga többször hangoztatta, hogy bár ő maga már Londonban született és szakmai útja során a világ különböző pontjain élt, dolgozott, mennyire fontosak számára gyökerei.  Magyar állampolgárságának honosítását már régebben kezdeményezte, most 2020. október 1-én, a zene világnapján Pécsett sajtónyilvános ceremónia keretében végre egy hosszú folyamat zárul le. A Maestro másnap Budapesten már magyar állampolgárként áll színpadra. Valamint október elején ünnepeljük tehát A zene világnapját is, Yehudi Menuhin világhírű hegedűművész-karmester kezdeményezésére 1975-ben nyilvánította az UNESCO október 1-jét világnappá. Mindezen háttér-információk tovább árnyalják a budapesti koncertet, közölte a zenekar.

Gilbert Varga - a Pannon Filharmonikusok vezető karmestere

A harmónia különbözősége című hangversenyen (amelynek párja eltérő műsorral és a Különbözőség harmóniája címmel hangzott el Pécsett, Bogányi Tibor vezető karmester vezényletével) Beethoven zongoraversenye mellett Johannes Brahms I. szimfóniája csendül fel.

 

"Az, hogy rövid időn belül háromszor is találkozom a zenekarral, öröm számomra, hiszen úgy gondolom, hogy a magyar zenei élet egyik legkiválóbb együttese. Számos nagyszerű mű közös előadása emlékezetes a számomra, amikből egyébként kettő be is került a Müpa médiatárába. Bogányi Tiborral régóta ismerjük egymást, míg Gilbert Vargával most dolgozunk majd először, de ismerve munkásságát, karizmatikus színpadi jelenlétét és a zenéhez való rendkívül igényes hozzáállását, úgy gondolom, hogy egy emlékezetes Beethoven-koncertet adunk majd a zene világnapján." – nyilatkozta Balog József a Papagenonak.

 

Balog József Liszt és Lajtha-díjas művész, egyike nemzedéke legtehetségesebb zongoraművészeinek. Koncertezett a világ három kontinensének több, mint húsz országában szólistaként és kamarazenészként egyaránt. Hihetetlen munkabírással és alázattal dolgozik, és elképesztő repertoárt tart kézben. A kivételes kvalitású előadóművész egy olyan nemzetközileg is elismert magyar zongorista-tradíció örököse, amely alapjait Liszt Ferenc, Dohnányi Ernő és Bartók Béla fektették le. Briliáns technikájával és érzékeny, mély zeneiségével egyaránt kivívta a kritikusok elismerését és a közönség lelkesedését. A világ híres, méltán jegyzett hangversenytermeinek volt fellépője az amszterdami Concertgebouw-tól  a new york-i Koch Theater-ig. Nemzetközi művészeti fesztiválok sikeres fellépője, számos felvételt készített Európa több országának televízió- és rádióállomásai számára. Eddigi pályafutása alatt több nagyszerű zenekarral lépett fel . Játékát 9 CD-felvétel őrzi a Hungaroton, a Convention Budapest Classic és a Brilliant Classics kiadóknál. Első, Hungaricum című szólólemeze egyedüli CD-ként 2005-ben elnyerte a Liszt Ferenc Nemzetközi Lemez-Nagydíjat. Legutolsó Liszt-szólólemeze -Transcendental Etudes címmel- 2015 júniusában a hónap felvétele lett az egyik legnagyobb presztizsű klasszikus zenei website- on, az allmusic.com-on. 2017-ben lemezre vette Lajtha László és Kodály Zoltán összes zongoraművét. A standard zongorista repertoár mellett szívesen játszik kevésbé ismert remekműveket, kortárs zenét és jazz inspirálta klasszikus zenét, nevéhez fűződik megannyi kortárs zenei mű bemutatása is. Zongoraművészi tevékenysége mellett a világ számos nagynevű intézményében tart mesterkurzusokat. A magyar közönség számára készült különböző interjúkban különös őszinteséggel és alázattal vall romaságáról, hitéről és különösképpen a zenéhez, a komoly kihívásokat jelentő kemény munkához való viszonyáról.

 

Balog József - zongoraművész

 

A koncerten elhangzó c-moll zongoraverseny az ellentétek harmóniája, hiszen a két szigorú karakterű szélső tételt egy romantikusokat megszégyenítő intimitású E-dúr lassú tétel köti össze.  A versenymű megértéséhez fontos információt fedezett fel az elmúlt években a Beethoven-kutatás:  a mű 1802-1803-ban készült, az eddig véltnél három évvel később, tehát abban az időszakban, amikor Beethoven a heiligenstadti végrendeletét írta. Ebben a testvéreinek írt, és csupán a halála után megtalált levélben leírja, hogy szertefoszlani látszanak a hallása megjavulásához fűzött remények, sőt, minden bizonnyal egyre inkább elveszti a számára legfontosabb érzékszervét. A hangversenyt egy ugyancsak nagyszabású mű, Brahms I. szimfóniája zárja. Ez az alkotás több mint húsz évig készült, ami alatt Brahms igyekezett tökéletesre csiszolni saját szimfonikus stílusát. A közönség idővel megértette, hogy több párhuzamosság ellenére ennek a műnek más törvényei vannak, mint Beethoven vagy Liszt zenéjének, amellyekkel összehasonlították, és az alkotás elfoglalhatta helyét a nagy szimfóniák között.

 

Öt értékes péntek este

A Müpában futó, öt péntek esti hangversenyből álló Pannon-bérletsorozat kivételes koncertélményeket kínál, hogy egybeolvadhassunk a zenével. Decemberben Richard Strauss remekbeszabott Alpesi szimfóniájával járhatjuk be az Alpok lankáit Bogányi Tibor vezető karmesterrel és Ránki Dezső zongoraművésszel. Januárban Chopin II. zongoraversenyét a díjnyertes argentin művész, Nelson Goerner adja elő, a Peer Gynt titkait felfedő koncerten. A Világhíres magyarok című esten, Bartók ritkán hallható Cantata profana darabja mellett Eötvös Péter Sirens´ Song művének ősbemutatóját a szerző vezényli, szólistája a dél-koreai Sung-Won Yang gordonkaművész lesz. A májusi záróesten az Oscar-díjas filmzeneként is ismert „The Red Violin” hegedűverseny csendül fel Elina Vähälä tolmácsolásában.

 

A zenekar tájékoztatta budapesti közönségét, hogy a Müpa hangversenytermében az előadások egy részben, szünet nélkül hangzanak el. Azok számára, akik rövid időre mindenképpen el kell hagyják a termet, hostessek nyújtanak segítséget a gyors, zökkenőmentes ki-és visszajutáshoz.

A Pannon Filharmonikusok évadfüzetét és a koncert műsorlapját egybefűzve, érintésmentesen vehetik el a bejáratoknál. Arra kérik továbbá a közönséget, hogy a hangversenyekre való indulás előtt minden esetben tájékozódjanak a Müpa honlapján az aktuális biztonsági rendelkezésekről.

A Hauni Hungária évek óta kiemelt támogatója a Pannon Filharmonikusoknak. 2020-ban új kiemelt támogatót, a Pannon Hőerőművet, a Veolia csoport tagját köszöntheti a zenekar partnerei között.

Back

Contact

jegypénztár

Ticket Office of Kodály Centre

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
jegypenztar@pfz.hu
+36-72-500-300

Opening hours:
Mon–Thu: 10.00–6.00 pm
Fri: 10.00–6.00 pm
Sa–Su: only on performance days, open from 90 minutes before the performance start time

cím

The Headquarters and Rehearsal Room of the Pannon Philharmonic

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.

közönség

Public relations

Ms. Linda Potyondi
sales representative
potyondi.linda@pfz.hu 
+36 30 866 2310

info

Press relations

Ms. Csilla Szabó
communications manager
press@pfz.hu
+36 30 222 7992