1 2 3

Lickl-díj átadás 2023

Nagyobb léptékben mérő, kicsit rendhagyó díjátadóval jutalmazta idén a Pannon Filharmonikusok a kollégáit. A 210 éves jubileumát pár évvel ezelőtt ünneplő, az időben, a történelemben folyamatosan változó, átalakuló zenekar ismét bizonyos mérföldkőhöz ért, változás előtt áll, valamint 20 éves névfordulóját ünnepli január elején. Ebben az évben olyan kollégákat tüntetett ki a Lickl-díjjal, akik hosszú éveken át kitartóan segítették, óvták és támogatták magas minőségű munkájukkal azt a magas minőséget, amit a zenekar képvisel, valamint a Pannon Filharmonikusok otthonát, a Kodály Központot több mint 10 éve megalkotó team vezető építészét.

Idén december 13-án adtuk át hagyományos társulati ülés keretében a Lickl-díjakat. A zenekart 1811-ben alapító Lickl Györgyről elnevezett díj az egykori vezetője szellemiségét hivatott életben tartani és megidézni azzal, hogy az együttes egy művésze, a menedzsment egy tagja és a zenekarral tágabb körben együttműködő egy civil partner kiemelkedő társadalmi szerepvállalását ismeri el. A zenekar 2016. december 9-én, a zenekar fennállásának 205. évfordulójának emlékére, a Kodály Központba történő beköltözésének emléknapján alapította az azóta a városban mára már kiemelkedő díjat.

Lickl György (Johann Georg Lickl) alapította a Pannon Filharmonikusok egykori elődjét, azt a Zeneművész és Énekes Társaságot, amely a muzsikus özvegyek és árvák megsegítése érdekében adta első - így tehát jótékonysági - hangversenyét 1811. december 9-én. E naptól folytonos a szimfonikus zenélés Pécsett.

A Pannon Filharmonikusok az egykori alapítása napján, 2010. december 9-én adta első nyilvános hangversenyét a Kodály Központban. A Kodály Központ rezidenseként az 1811 óta folyamatosan működő szimfonikus zenekar otthonra lelt, rezidens együttesként a hangversenyterem művészeti magját jelenti. A Kodály Központ alapkőletételekor elhelyezett időkapszulában a zenekar egykori igazgatójának, Szkladányi Péternek Lickl Györgyről írt tanulmányát helyezte el az együttes, ezzel is kifejezve az egykori alapítói szándék folytonosságát: a zenekar tagjainak a művészetének gyakorlásával egy időben az őt körülvevő társadalommal is szoros kapcsolatban, felelős együttműködésben kell élnie. A díj az egykori alapító szellemiségét idézve, a zenekar tagjainak, és a zenekarral együtt dolgozóknak a társadalmi szerepvállalását ismeri el. A Kodály Központ átadásával együtt járó rezidensi feladatok az együttműködési szándék és hajlandóság jelentőségét tovább emelték, és a díj alapításával a zenekar azokra kívánja felhívni a figyelmet, akik a közös gondolkodásban és cselekvésben jeleskednek, kezdeményeznek, pro aktívak és tesznek azért, hogy a Pannon Filharmonikusoknak az alapításkor vállalt társadalmi felelősségvállalása teljesüljön. A díj azt értékeli, ami nem szerepel senkinek a munkaköri leírásában, sem a céges szerződéseiben: az emberi hozzáállást. 

A korábbi években díjazott Kiss Endre, Kecskés Péter, Káel Csaba, Gergely László, Herpay Ágnes, Sturcz László, Budvári Ildikó, Graf Orsolya, Győri Kornél, Vass András, Morvay Ágnes, Németh Judit, dr. Hoppál Péter, Kator György, Czvikli Nóra, Ferling József, Gáspár Emese, Lakatos Kornél, Regényi Gábor, Baranyai Zoltán, Láng István, Tátrai Blanka és Kiss Szabolcs, Deák Márta, Dobos László, Dr. Biró Zoltán és neje, Dr. Biróné dr. Papp Ilona, valamint az újonnan díjazottak abban tűntek ki az elmúlt évtizedben, hogy talentumaikat, amiket kaptak, nem öncélúan, hanem mások számára hasznosan, együttműködve és a többieket is építve kamatoztatják.

 

MUZSIKUS

Az idén Lickl-díjat kapó zenész jól példázza számunkra a tehetség és a szeretet áramlását. Őt ismerve érzékeljük, hogy a zene valamiféle transzcendes csatornát kíván: a muzsikusokon átfolyva jut el a hangszerekig, hogy végül megszólaljon. Hiába nem él már a zeneszerző, hiába nem tartalmaz a kotta minden instrukciót, az ember és a zene kapcsolata mégis megragadható minden egyes koncert minden egyes művének minden egyes hangjában. Ez az, amire ő képes. Abszolút hallásával fülön csípni a hangokat, és abszolút nyitottságával útjára engedni őket, hogy a legteljesebben mutatkozhassanak meg. Egy tucatnyi évadban késztette muzsikusainkat arra, hogy a legjobbat hozzák ki magukból. Személyisége nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Pannon Filharmonikusok közössége egy erős, magabiztos és büszke, de nem hidegen professzionális és gőgös, hanem alkotásra kész és egymásra figyelő, egymást segítő közösség legyen. A PFZ egy hatalmas kamarazenekarrá vált a keze alatt, melyben mindenki megérzi, és megtalálja a helyét. Ő is a magáét. Száz ember előtt állva és ezer emberrel a háta mögött áramoltatja át magán a zenét. Pálcája nem fegyver, de nem is varázsbot. Inkább egy zenei chef ő, aki fakanalával a muzsikusokat inspirálva főzi ki minden előadás végére azt az ízgazdag zenei világot, amely után repetára vágyunk, képzeletben fényesre tisztítjuk a tányért, és megnyaljuk mind a tíz ujjunkat. És akit pár hét múlva elengedünk, hogy a főztjét máshol is élvezhessék.

                                                                 Az idei zenész Lickl-díj kitüntetettje Bogányi Tibor vezető karmester.

 

   

 

 

MENEDZSMENT

A menedzsment kategória idei díjazottja közel húsz éve dolgozik a zenekarért. Ő nem az, akivel találkozni lehet, és kifejezetten az a jó, ha nem kell színpadra lépnie. Akkor végzi jól a dolgát, ha a zenekar legkisebb elemétől a legnagyobbig előkészített dolgokban védőhálót sző. E háló néhol sűrűn szőtt, néhol pedig jó nagy lyukú, győzünk benne megkapaszkodni. De az elmúlt húsz évben soha nem pottyantunk a földre, nem kellett egy olyan színpadon helyt állnunk, amely nem a mi terepünk. Nem is került a díjazottunk emiatt rivalda fénybe. Mert a háttéremberek akkor végzik jól a munkájukat, ha nem irányul a művészekről, a művészetről másra a reflektor. A kedvességével, segítőkészségével, alaposságával és felkészültségével mellettünk és mögöttünk álló díjazott nem csupán a saját munkáját végzi így, de sok esetben grátisz segíti a zenebarátok civil megmozdulásait, vagy akár a zenekar tagjainak egyéni nehézségeit. Az idei menedzsment díjazott, akinek köszönhetően húsz éve jogszerűen működünk, és nem léptünk még fel a bíróság színpadán

                                                                  dr. Nagy Mária, a Pannon Filharmonikusok jogásza.

 

 

 

 

KÜLSŐS DÍJAZOTT

A Pannon Filharmonikusok külsős díjazottja egy olyan művész, aki nem hangokból építkezik, mégis esetünkben a hangot szolgálja. Tekinthetnénk őt és a világban élő társait tiszteletbeli muzsikusoknak is, hiszen tevékenységük csupán abban különbözik, hogy nem utat adnak a hangnak, hanem teret teremtenek neki. Olyan teret, amelyben a hang és a koncertélmény a maga teljességében képes megszólalni. A díjazottunk nem mesterember. Kvalitásai kiemelik kortársai közül: olyan alázattal fordult a Pannon Filharmonikusokhoz és Pécshez, amely egy páratlan összművészeti alkotást eredményezett. A természet és az ember közös alkotását: azt a teret, amely az emberi fülkagylóból és a természetben megtalálható Fibonacci jelenségből kiindulva alkotta meg a Kodály Központot. Sokan meglepődnek az akusztikai adottságain, és a saját atmoszféráján, de a művészek tudják, hogy ahogy a hangszerek lelke van, úgy egy építészeti alkotásnak is lehet, és ennek a hangversenyteremnek lelke van. Aki pedig ezt a lelket bele lehelte, az díjazottunk

 

                                                             Keller Ferenc, a Kodály Központot tervező team vezető építésze.

 

 

 

Kodály 10' – Az inspiráció otthona címmel készítettünk filmet a Kodály Központról, IDE kattintva tekinthetik meg.

 

 

RENDHAGYÓ DÍJ 2023

Kivételesen ma este a Pannon Filharmonikusok közössége átad még egy, negyedik Lickl-díjat. A díjazott zenész is, menedzser is, ismeri a zenekart belülről, kívülről. Rátekint felülről, hordozza a hátán, vele ébred, vele álmodik. Stratégiát gyárt, tervez, lobbizik, számol, elszámol. Néha beül játszani is, hogy öröme is teljék a hétköznapokban. Mert az irodában, autópályán, fővárosi előszobákban és fogadásokon töltött idő alatt leginkább zsonglőrt játszik. 2003-ban a zenekar feldobott egy labdát, amelyre az volt írva: minőség. A zene nem érdemel mást. Azóta kapja el újra és újra, amikor a tehetetlenségtől süllyedni kezd, vagy túl nagy rajta a nyomás. Aztán mellé dobta az együttműködés, a megújulás, az emberség és a megbecsülés labdáit. Sokan csodálva és irigykedve figyelik, ahogy a labdái repülnek, és ő hol magabiztosan előre nézve, hol a sötétben tapogatózva és sietve kapkod egyik és másik után. Néha gödörbe lép, néha gáncsolják, de hála Isten mindig akad olyan is, aki utolsó pillanatban a segítségére siet, vagy bíztatva kíséri egy darabon. Az öt labdát egy hatodik, majd hetedik követte, az állhatatosság és a kitartás, melyhez nemrég társult végül az elismerés és a bizalom. Húsz év után is él benne a remény, hogy a minőség, ami maga után vont oly sok munkát, elhozza a várva várt eredményt is, és az utolsó labda, a beérkezés, mint az i-re a pont kerülhet majd a kezei közé. 

 

                                                    A 2023-ban Lickl-díjat kap Horváth Zsolt, a Pannon Filharmonikusok igazgatója. 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vissza

Hírlevél
feliratkozás

Kapcsolat

jegypénztár

A Kodály Központ Jegypénztára

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.

Különleges zárvatartási napok IDE kattintva.

Nyitvatartás:

Hétfőtől péntekig: 
10.00–18.00 óráig

A telefonos érdeklődéseket a +36 72 500 300-as telefonszámon tudjuk fogadni hétfőtől péntekig 10.00 és 18.00 óra között.

Az e-mailes megkereséseket a jegypenztar@pfz.hu címen fogadjuk.

cím

A Pannon Filharmonikusok székháza és próbaterme

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
közönség

Közönség
kapcsolat

Potyondi Linda
értékesítési menedzser
potyondi.linda@pfz.hu 
+36 30 866 2310

info

Sajtó
kapcsolat

Szabó Csilla
kommunikációs menedzser
press@pfz.hu
+36 30 222 7992