1 2 3

Lickl-díj 2022

A muzsikus, a menedzser és a civil. Ez akár egy filmcím is lehetne, azonban ez az izgalmas hármas messze nem fikció, hanem a valóság. A Pannon Filharmonikusok 2016-ban alapított Lickl-díja nem csak egy 210 éves összetartó társulat belső ügye, hanem a városban kiemelkedő tevékenységet végzők elismerése.

A díj és szellemisége azonban csak egy ágacska a képzeletbeli, méltóságteljessé terebélyesedett fán: idén decemberben az együttes a múltjában gyökerező örökségét többszörösen táplálja. A Lickl-díj átadása mellett ugyanis Pécs város együttese új örökös tagot választott Gergely László koncertmester személyében, év végéig hirdette meg az Év legkedvesebb muzsikusa szavazást, illetve elhunyt örökös tagjai emlékére fákat ültet december 14-én a Kodály Központ előtt.

 

A PANNON FILHARMONIKUSOK LICKL-DÍJA

 

December 12-én hagyományos társulati ülés keretében adtuk át a Lickl-díjakat. A zenekart 1811-ben alapító Lickl Györgyről elnevezett díj az egykori vezetője szellemiségét hivatott életben tartani és megidézni azzal, hogy az együttes egy művésze, a menedzsment egy tagja és a zenekarral tágabb körben együttműködő egy civil partner kiemelkedő társadalmi szerepvállalását ismeri el. A zenekar 2016. december 9-én, a zenekar fennállásának 205. évfordulójának emlékére, a Kodály Központba történő beköltözésének emléknapján alapította az azóta a városban mára már kiemelkedő díjat. Lickl György (Johann Georg Lickl) alapította a Pannon Filharmonikusok egykori elődjét, azt a Zeneművész és Énekes Társaságot, amely a muzsikus özvegyek és árvák megsegítése érdekében adta első - így tehát jótékonysági - hangversenyét. A Kodály Központ átadásával együtt járó rezidensi feladatok az együttműködési szándék és hajlandóság jelentőségét tovább emelték, a díj azt értékeli, ami nem szerepel senkinek a munkaköri leírásában, sem a céges szerződéseiben: az emberi hozzáállást. 

„A díj alapításával a zenekar azokra kívánta felhívni a figyelmet, akik a közös gondolkodásban és cselekvésben jeleskednek, kezdeményeznek, pro aktívak és tesznek azért, hogy a Pannon Filharmonikusoknak az alapításkor vállalt társadalmi felelősségvállalása teljesüljön” – fogalmazta meg a zenekar igazgatója, Horváth Zsolt.

A korábbi években díjazott Kiss Endre, Kecskés Péter, Káel Csaba, Gergely László, Herpay Ágnes, Sturcz László, Budvári Ildikó, Graf Orsolya, Győri Kornél, Vass András, Morvay Ágnes, Németh Judit, dr. Hoppál Péter, Kator György, Czvikli Nóra, Ferling József, Gáspár Emese, Lakatos Kornél, Regényi Gábor, Baranyai Zoltán, Láng István, Tátrai Blanka és Kiss Szabolcs, valamint a következő díjazottak abban tűntek ki az elmúlt évtizedben, hogy talentumaikat, amiket kaptak, nem öncélúan, hanem mások számára hasznosan, együttműködve és a többieket is építve kamatoztatják.

 

2022. december 12.

 

 

Az idén Lickl-díjat kapó zenész ízig-vérig muzsikus, aki az anyatejjel szívta magába a hangokat, és talán már a bölcsőjét is vonóval ringatták. Szintén családi hagyomány, hogy szívén viseli a következő muzsikus generációk sorsát, és nem csupán problémázik azokon a mai fiatalokon, hanem tesz is értük. Legfőbb vonása talán az aktívan figyelő jelenlét. Látja, érzékeli az egyént, a szólamokat, a zenekar teljességét. A jelen hangjaiban meghallja a jövő lehetőségét. Aktív személyisége, fáradhatatlanul feltett kérdései újra és újra kimozdítják a környezetében élőket a komfortzónájukból. Ez persze lehet, hogy néha kényelmetlen, de soha nem haszontalan. Posztgraduális tanulmányait egy királyi helyen végezte, ahol nem csupán azt tanulta meg, hogy hogyan lehet a hangszerét megszelídíteni, hanem azt is, hogy a tudás továbbadása a zene szolgálatában legalább olyan fontos, mint a megszerzése.

Deák Márta koncertmester

 

Deák Márta hegedűművész, a Pannon Filharmonikusok koncertmestere kitűnő minősítésű hegedűművészi és hegedűtanári diplomát a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett. Ugyanezen évben felvételt nyert a londoni Royal Academy of Music posztgraduális előadóművész-képzésére, ahol 2007-ben kapta meg jeles diplomáját Pauk György irányítása alatt.

Angliai tanulmányai alatt sikeresen elnyerte a Musicians Benevolent Foundation Myra Hess díját, az Arts and Humanities Research Council Professional Preparation Master’s Scheme-jét, számos intézményen belüli ösztöndíjat és 2007 áprilisában átvehette a szombathelyi Rotary Club Kiss Sándor Díját is. A Royal Academy of Music szimfonikus zenekarát több alkalommal vezethette többek között Yan Pascal Tortellier, Ignat Solhenitsyn, Edward Gardner vezényletével és 2007 februárjában Sir Colin Davis irányítása alatt szólistaként előadhatta Beethoven F-dúr Románcát. Tagja volt a londoni iskola elit együttesének, a Royal Academy Soloists-nak. 2007-ben Márta a Royal Philharmonic Orchestra művésze volt.

Országos versenyeknek győztese, de kamarazenei eredményeit is a legmagasabb helyezéssel jutalmazták. Számos város kulturális fesztiváljának visszatérő vendége. Rendszeres résztvevője a hazai kamarazenei hangversenyéletnek. 2007 szeptembere óta a pécsi Pannon Filharmonikusok koncertmestere és 2013 óta az együttes tagjaiból alakult Eozin Vonósnégyes és a 2010 óta együtt játszó Deák Vonósnégyes primáriusa. 2011-ben a Hubay Társaság tagjai közé választotta. Ugyanebben az évben a Pannon Filharmonikusok tagjai titkos szavazással az Év zenekari művésze díjjal jutalmazták. 2016-tól doktori tanulmányokat folytat a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán. Kutatási területe a Hubay-iskola egyik jeles képviselőjének, Zathureczky Edének pályája és előadóművészi portréja. Házas, két gyermek édesanyja. Márta a Pannon Filharmonikusok - Pécs tulajdonában levő 1867-es Nemessányi Sámuel - mesterhegedűn játszik.

 

A menedzsment kategória idei díjazottja a zene szupermenedzsere. Szerzője, előadója, tanítója, rendezője, vezénylője, felvevője, leadója, kiadója, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Jogos a kérdés, hogy ki a zene legjobb barátja? Talán a csend, ami teret ad a létezésének. Díjazottunk egy alapvetően csendes ember. Nem veri nagy dobra az érdemeit, nem kürtöli világgá a díjait, nem harsogja fennen szóval, hány hang született meg a keze alatt így-úgy. Akár az erdő madarai, teszi a dolgát: megelégszik a jó szóval és megbecsüléssel, az égbe szálló akkordok szépségével. Mérnöki pontossággal, de muzsikusi lélekkel tereli a hangokat mikrofonokba, lemezekre, rádiócsatornákra, és csalja ki őket a kórustagok torkából. Precizitása és alapossága nélkülözi az öncélú érvényesülés szándékát: a zene az, akit szolgál. Szupermenedzser helyett találóbb a szuperszolgáló kifejezés. A Pannon Filharmonikusok kvázi menedzsere, Dobos Laci, aki hangmérnök, akusztikus, stúdióvezető, karnagy is egyben a zenekar mellett évtizedek óta.

 

 

DOBOS LÁSZLÓ hangmérnök, akusztikus, stúdióvezető, karnagy

 

Dobos László karvezetői diplomáját 1980-ban Pécsett Tillai Aurélnál szerezte. 1981-ben megalapította a do-lá hangstúdiót, melyet zenei rendezőként és hangmérnökként azóta is vezet. Koncert- és stúdió hangfelvételeket készít hivatásos és amatőr előadókkal, énekegyüttesekkel, kórusokkal, vonós-, fúvós-, és szimfonikus zenekarokkal, hangszeres és énekes szólistákkal, kamaraegyüttesekkel. Az elmúlt 34 évben több mint 600 zenei kiadványt vett fel, adott ki, a stúdiója által Magyarországon megjelentetett és eladott komolyzenei CD-k száma meghaladja a félmillió példányt. Több hangfelvételt készített a Hungaroton Classic, valamint német, osztrák, USA béli, olasz, angol és holland kiadók számára. 2014-ben a zenei rendezésével felvett Brahms Szonáták CD (Baráti Kristóf hegedűművész és Würtz Klára zongoraművész közreműködésével) az év komolyzenei CD-je lett. Karnagyként több mint száz koncerten vezényelt Magyarországon, a Magyar Rádió stúdióhangversenyein és a Nemzeti Filharmónia koncertjein.

Tíz éven át a Pécsi Kodály Gimnáziumban tanított éneket, karvezetést és zeneelméletet, Kertész Attilával közösen vezette a gimnázium vegyeskarát. A félhivatásos Bach Énekegyüttest (Bach Singers) megalapítója, 1999-ig művészeti vezetője. 2010 decemberétől a pécsi Kodály Központ akusztikusa- és zenei rendezőjeként dolgozik. 2012-ben zenei rendezői munkásságáért Erkel-Ferenc díjban részesült. A Pannon Filharmonikusok Fesztiválkórusának egyik alapítója, művészeti vezetője.

 

 

És végül, de nem utolsó sorban jöjjön az a jóbarát, aki bár se nem muzsikus, se nem a menedzsment része, de munkájával, emberi hozzáállásával jóban-rosszban a zenekar mellett áll. Mert mondhatnánk, hogy az elmúlt húsz év gond nélkül elszelelt, nem mondanánk igazat. És nem a gikszerek vagy egy bice-bóca karmester jelentette legfontosabb küzdelmeinket. A csatatér nem itthon van, hanem a pénz mezején. És nemhiába mondják, hogy a háborút sokszor a hátország nyeri meg. Azok, akik otthon tartják a frontot, a biztonságot, a működés alapjait jelentő apróságnak tűnő, mégis fontos elemeket. Mint például a Pannon Filharmonikusok 2012-es átalakítását intézményből céggé úgy, hogy ez sem szervezeti, sem pénzügyi szempontból ne jelentsen akadályt a művészeti munkában. És ezekben a háttérmunkákban a harmadik díjazottunk nem csak szakemberként, de hűséges közönségünkként is jeleskedik. Ott áll határozottan és kérlelhetetlenül. Személy szerint én is, de a zenekar teljes közössége nagy hálával tartozik neki, aki, ha a gondjainkat nem is tudja megoldani, a néha már-már kihunyó reményt fenntartani biztosan segít. Összetéveszthetetlen karaktere nem hiányozhat a koncertekről, emberi tartása pedig mindannyiunk számára példaértékkel bír. De természetesen egy sikeres férfi mellett mindig keresd a nőt. Ebben az évben a zenekar mecénás támogatója, a Gondoldó Kft. könyvelőiroda tulajdonosa, Bíró Zoltán és neje, Ili kapja a zenekar külső partnereinek járó Lickl-díját.

 

Dr. Biró Zoltán és neje, Dr. Biróné dr. Papp Ilona ügyvezető

Ebben az évben a zenekar mecénás támogatója, a Gondoldó Könyvelési Vállalkozás-szervezési és Tanácsadó Kft. tulajdonosa, Dr. Biró Zoltán és neje, Dr. Biróné dr. Papp Ilona ügyvezető kapta a zenekar külső partnereinek járó Lickl-díjat. Tevékenységük fókuszában a könyvelés, könyvvizsgálat, bér- és munkaügy, pályázati- és egyéb tanácsadás áll. Magas minőségben segítik partnereiket vállalkozásuk irányításában és döntéseik meghozatalában.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vissza

Hírlevél
feliratkozás

Kapcsolat

jegypénztár

A Kodály Központ Jegypénztára

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.

Különleges zárvatartási napok IDE kattintva.

Nyitvatartás:

Hétfőtől péntekig: 
10.00–18.00 óráig

A telefonos érdeklődéseket a +36 72 500 300-as telefonszámon tudjuk fogadni hétfőtől péntekig 10.00 és 18.00 óra között.

Az e-mailes megkereséseket a jegypenztar@pfz.hu címen fogadjuk.

cím

A Pannon Filharmonikusok székháza és próbaterme

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
közönség

Közönség
kapcsolat

Potyondi Linda
értékesítési menedzser
potyondi.linda@pfz.hu 
+36 30 866 2310

info

Sajtó
kapcsolat

Szabó Csilla
kommunikációs menedzser
press@pfz.hu
+36 30 222 7992