1 2 3

Stradivari-hegedű Pécsett

Egy 300 éves Stradivari-hegedűn játszik a Liszt-díjas művész, Kokas Katalin a Pannon Filharmonikusok koncertjén október 19-én, szombat este a pécsi Kodály Központban.

A Cecília névre keresztelt Stradivari-hegedű a 17. században készült, korábban az Egri érsekség tulajdonában volt, 2011-ben bukkant fel újra Magyarországon. A hangszert az Aranymúzeum vásárolta meg, majd bocsátotta Kokas Katalin hegedűművész rendelkezésére ötéves használatra.
A szombati koncert közönsége Csajkovszkij D-dúr hegedűversenyében hallhatja Kokas Katalint a kivételes hegedűn játszani. A művet a mindössze három hónapig tartó házassága után, a feledés korszakában, egy lelki sebeit gyógyítandó európai körúton komponálta kevesebb, mint két hét alatt. A művet a maga korában a szakma erőteljesen visszautasította, Eduard Hanslick vitriolos tollú kritikus hajmeresztőnek titulálta, a hegedű „összekócolásáról, széttépéséről és püföléséről” írt bírálatában. Több korabeli művész megtagadta a mestermű nyilvános előadását, mára mégis megtalálta utat a közönségéhez, és a legnépszerűbb versenyművek egyikévé vált.
A Csajkovszkij-darab előtt a kémikusi pálya mellett szabadidejében komponáló orosz zeneszerző, Borodin Igor herceg című operájának nyitányát hallgathatja meg a közönség. A szerző fő műve valójában sosem készült el, kortársai Rimszkij-Korszakov és Glazunov fejezték be a hátrahagyott vázlatok alapján. A nyitányt Borodin bár fejben megkomponálta, sosem írta le, azonban többször eljátszotta Glazunovnak, ő vetette végül a szerző halála után papírra.
A hangverseny záró akkordjaként Schumann IV. szimfóniája csendül fel.
A koncert apropóján a Hegedű változása a Stradivarius formáig címmel tárlat nyílt a Pécsi Tudásközpontban a Csorba Győző Megyei Könyvtár, az Egyetemi Könyvtár és Boczán Béla hangszerkészítő gyűjteményéből, a Pannon Filharmonikusok közreműködésével.
Antonio Stradivari, a mai legismertebb hegedűforma megteremtője, a világhírű olasz városkában, Cremonában élt és dolgozott. Hegedűi a mai napig állják a kor zenei igényeinek megnövekedett kihívását. A kiállítás azokat a mesterségbeli fogásokat, anyagokat, szerszámokat mutatja be, melyek Stradivari mester működése óta nem változtak – maradandónak bizonyultak. A kiállításon bemutatott anyagok, szerszámok, félkész munkák néhai Boczán József, id. Boczán Béla hagyatékából valók.

A tárlat 2013. október 31-ig látogatható.

Back

Contact

jegypénztár

Ticket Office of Kodály Centre

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
jegypenztar@pfz.hu
+36-72-500-300

Opening hours:
Mon–Thu: 10.00–6.00 pm
Fri: 10.00–6.00 pm
Sa–Su: only on performance days, open from 90 minutes before the performance start time

cím

The Headquarters and Rehearsal Room of the Pannon Philharmonic

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.

közönség

Public relations

Ms. Linda Potyondi
sales representative
potyondi.linda@pfz.hu 
+36 30 866 2310

info

Press relations

Ms. Csilla Szabó
communications manager
press@pfz.hu
+36 30 222 7992