1 2 3

Az év tehetsége: Bencze Csaba

Bencze Csaba harsonás még egyetemista, de máris a Pannon Filharmonikusok egyik sztárja. Kevesen mondhatják el, hogy egy szimfonikus zenekar tagjaként, sőt szólistaként mutatkozhat be a közönség előtt. Május 11-én a Kodály központban ráadásul Bourgeois Harsonaversenyének ősbemutatóját hallhatjuk tőle, a zenekar kíséretében. (forrás: www.pecsiriport.hu)

Bonyhádtól ível Párizsig a pálya, melyet bejárt, szerényen, mosolyogva fogad a fiatalember, amikor a beszélgetést elkezdjük. A másodéves hallgató a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Zeneművészeti Intézetének növendéke. Nem akármilyen tehetség, hiszen  2012-ben ő nyerte az International Trombone Assotiation (ITA - Nemzetközi Harsona Szövetség) Robert Marsteller harsonaversenyét Párizsban.


A díjnak köszönhető, hogy a Pannon Filharmonikusok állást ajánlott önnek?
Szerencsére nem, a díjat valamivel később kaptam, mint a lehetőséget, hogy játszhassak a PFZ-ben. A szerződtetésemet megelőzően is közreműködtem „kisegítőként”, amely remek lehetőség volt számomra, hogy a zenekari életet belülről is megismerhessem. Olyan jeles művekben játszottam, mint például Ravel Bolerója, amelyben a harsonának komoly szerepe van.

 

Térjünk vissza a tavalyi díjára. Meglepte önt az elismerés?
A döntőbe már csak hárman kerültünk, két amerikai és én. A koncerten ráadásul a versenymű szerzője is ott ült a zsűriben. Ennél kiélezettebb helyzetet keresni sem lehetett volna. Fogalmam sem volt, hogy mit vár el a saját darabjának interpretációjától, ez volt talán a legizgalmasabb az egész versenyben, hogy sikerül-e megtalálni azt az elképzelést, amely találkozik a szerző ízlésével és szándékával. Később a díjon kívül a legnagyobb elismerés az volt, amikor a verseny után odajött és elismerését fejezte ki az előadásért.

 

Mi volt az első versenyélménye?
Tíz éve, 2003-ban vettem részt először, még zeneiskolásként ilyen megmérettetésen Kiskunfélegyházán, amit meg is nyertem.

 

Na ja, így könnyű, elsőre győzni! Honnan jött ez a muzikalitás és a rézfúvósok szeretete?
Van a családban több zenész, édesapám trombitás, szóval nem előzmények nélküli a dolog. Persze hozzáteszem, hogy én ötödikben vágtam bele  a zenei és hangszeres tanulásnak, többen úgy tartják hogy elég későn.

 

Ahhoz nem elég későn, hogy idáig eljusson! A május tizenegyedikei koncert anyaga mikor került a programba?
Még tavaly beszélgettünk erről, akkor én tudtam, hogy Vass András fog ezen a hangversenyen vezényelni. Bár neki más elképzelése volt velem és a koncert anyagával kapcsolatban, de aztán jött az ötlet, hogy Bourgeois Harsonaversenyét vigyük színpadra, mellyel ő is egyetértett. Magyarországon még senki sem játszotta a művet így ősbemutató lesz a Kodály Központban. Tavaly a májusi zenekari pikniken a harmadik tételt eljátszottam ugyan, de így egybe most hallhatja hazai közönség először. A másik érdekesség, hogy a Kodály Központ a megnyitása óta még harsonás szólistát nem fogadott a falai között, ebben is elsők leszünk.

 

Milyennek képzeljük el a harsonaversenyt?
Bourgeois egy ma is élő modern, kortárs zeneszerző, de ez a szerzeménye nem egy elvont, nehezen emészthető, absztrakt zene. Kellemes a hangzása, nagyon dallamos, leginkább egy filmzenéhez tudnám hasonlítani.

 

Koncertezik tanul, vizsgázik, utazik. Nem sűrű kicsit az élete?
Nincs sok üresjárat az életemben, de szerencsére az egyetemi tanáraink nagyon türelmesek. Tudják, hogy a zenekarban játszom és az is közismert, hogy a Pannon Filharmonikusok, mint rezidens együttes igen sok koncertet ad. Többet, mint a legtöbb magyar hasonló szimfonikus zenekar. Így órákra ritkábban járok, de a vizsgákra természetesen készülök és leteszem azokat.

 

Hangszeres tanára az egyetemen Farkas István Péter nagyon elégedett a teljesítményével, milyen a viszonyuk?
Amikor először hallott játszani, már akkor javasolta, hogy jöjjek az egyetemre tanulni. Így is lett, azóta is nagyon jó a kapcsolatunk, nem az a tipikus tanár-diák viszony van köztünk, sokkal inkább mint mester és tanítvány éljük az életünket.

 

Hol hallhatjuk önt legközelebb játszani?

 A szombati koncertről már beszéltünk, ezt követően már hétfőn egy Ligeti operát próbálunk, melyet a MÜPA-ban adunk elő, ezt követően pedig minden héten koncertezünk. Ez a kívülálló számára talán nagy hajtásnak tűnhet, de ez már régóta így van a zenekar életében, jól együtt tudok élni ezzel a pörgéssel.

Back

Contact

jegypénztár

Ticket Office of Kodály Centre

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
jegypenztar@pfz.hu
+36-72-500-300

Opening hours:
Mon–Thu: 10.00–6.00 pm
Fri: 10.00–6.00 pm
Sa–Su: only on performance days, open from 90 minutes before the performance start time

cím

The Headquarters and Rehearsal Room of the Pannon Philharmonic

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.

közönség

Public relations

Ms. Linda Potyondi
sales representative
potyondi.linda@pfz.hu 
+36 30 866 2310

info

Press relations

Ms. Csilla Szabó
communications manager
press@pfz.hu
+36 30 222 7992