1 2 3

Pécsi sztárparádé Essenben

 Mi van messzebb Pécstől, Isztambul, vagy Essen? A két társ kulturális főváros távolságát mérlegelve azonnal rávágjuk hogy a török város, hiszen annak az egyik fele már Ázsiában található. A valóság mégis az, hogy a Ruhr-vidéki helyszínre egy százassal többet kell autózni, kereken 1400 kilométert. a saját bőrén tapasztalta meg a Pannon Filharmonikusok, amikor február elején húsz órás zötykölődés után megérkezett a Ruhr-metropólba. Az is hamar kiderült, hogy ez egy más világ a klasszikus zenei fronton, a hirdetőoszlopok Essenben a következő két hónapra olyan sztárokat harangoztak be, mint Lorin Maazel és a Bécsi Filharmonikusok, Kurt Masur és a Francia Nemzeti Zenekar, vagy Semiji Ozawa és a Berlini Filharmonikusok. Így hát okkal izgult a pécsi együttes, hogy miként szólal meg itt, s milyen lesz a fogadtatás. 
A Philharmonie Essen – így nevezik a hangversenytermet – duplán felcsigázta a pécsi zeneművészeket. Egyrészt izgatottan járták a hatalmas építmény minden szegletét, hogy hol milyen a hangzás, hiszen itt kell majd bizonyítaniuk egy olyan vájtfülű közönség előtt, akik ebben a bérletsorozatban olyan együtteseket hallhattak már, mint a Royal Concertgebauw Orchestra, a Berlini Rádió Szimfonikus Zenekara, vagy a Budapesti Fesztiválzenekar, másrészt a hely előrevetítte azt is, hogy milyen lehet majd egy év múlva a pécsi társulat új otthona. Nos, az esseni koncertterem nincs még tíz esztendős, s belülről ugyan kisebbnek tűnik mint a Művészetek Palotája, ám férőhelyben (2200) mégis nagyobb. A próbák során az is bebizonyosodott, hogy a 60x40x20 méteres monstrumban mindhárom szinten elől hátul egyformán tisztán és jól élvezhető a zenekari játék és a szólóhangszer, talán csak az első négy sorban és a pódiumon akadtak fátyolosabb pontok. 
De egyáltalán hogy kerültek ide a Pannon Filhamonikusok? Mint Horváth Zsolt, a zenekar igazgatója elmondta, a vendégjáték úgy született, hogy az EKF program égisze alatt Pécsett járt 2008-ban Michel Kauffman, az esseni koncertterem igazgatója. A Pannon Filharmonikusok akkor éppen Mischa Maisky gordonkaművésszel adtak közös hangversenyt, ami megfogta a zenei szakembert. Azonnal meghívta az együttest egy hatrészes Dvořák-programra. Tavaly ősszel azonban vezetőváltás történt az intézmény élén, s Johannes Bultmann, az új igazgató egyszer két fellépésre csökkentette a megállapodást, viszont a műsorösszeállítást rábízta a pécsiekre. – Így hát stílszerűen magyar szerzőktől válogattunk, s pécsi szólistákra építettük fel a programot. Azt semmiképp nem akartuk, hogy ez a fellépés elsikkadjon, hiszen igen nehéz ilyen színvonalú sorozatba bekerülni. Az is biztos, hogy nem tudjuk visszahívni 2010-ben az Esseni Szimfonikusokat, egyrészt, mert  az EKF nemigen nyitogatja a bukszáját ilyen célokra, másrészt meg egyelőre nincs hová – vázolta a tapasztalatokat Horváth Zsolt. 
No, de nézzük, miként lakta be a zenepalotát a pécsi zenekar. Mintegy nyolcszáz néző gyülekezett a bemutatkozó estjükre, s mint a ház intendánsa kiemelte, ez itt kifejezetten méretes közönségnek számít, hiszen a hangversenyteremben évente 170 koncert van, átlagosan 600–700 érdeklődővel. Liszt Le preludesére nem is jött lázba a láthatóan hozzáértő közönség, de amikor a 25 éves pécsi csellista Várdai István belekezdett Schumann gordonkaversenyébe, sokan felkapták a fejüket, s nagy lapozás kezdődött, hogy ki ez az ifjú világsztár. Várdai István ugyanis hol fantasztikusan technikás, hol szívbe markolóan érzelmes játékkal ragadta magával a közönséget, amely nyolcszor is visszatapsolta. Kijutott az elismerésből a zenekarnak is, amikor ezt követően Bartók Concertóját adta elő, ragyogóan érzékeltetve a zenemű dinamizmusát. Másnap a zenekar már Wagner-operablokkal jelentkezett, s jött az újabb szenzáció: Bartóktól a Kékszakállú herceg vára, Meláth Andreával, valamint a világhírű basszistával, Peter Mikulášsal. Meláth Andrea tündökölt, nem csak énekével adta vissza a gyönyörű és kíváncsi nőt, az örökké többre vágyó asszonyt, de küllemében és játékában is tökéletesen azonosult a szereppel. Öröm volt ezeken a koncerteken pécsinek lenni a zeneértő közönség soraiban, hiszen nem sok 150 ezres város tud felmutatni ilyen színvonalú zenekart, és két a világon mindenütt élmezőnybe tartozó szólistát.

Back

Contact

jegypénztár

Ticket Office of Kodály Centre

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
jegypenztar@pfz.hu
+36-72-500-300

Opening hours:
Mon–Thu: 10.00–6.00 pm
Fri: 10.00–6.00 pm
Sa–Su: only on performance days, open from 90 minutes before the performance start time

cím

The Headquarters and Rehearsal Room of the Pannon Philharmonic

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.

közönség

Public relations

Ms. Linda Potyondi
sales representative
potyondi.linda@pfz.hu 
+36 30 866 2310

info

Press relations

Ms. Csilla Szabó
communications manager
press@pfz.hu
+36 30 222 7992